Pranie tapicerki samochodowej - samodzielnie czy profesjonalnie?

Kompleksowe czyszczenie tapicerki samochodowej. Praktyczne wskazówki i fotorelacja z prania tapicerki samochodu. Zobacz jak profesjonalnie wykonać czyszczenie foteli, kanap i podsufitki w aucie!


start   usługi   ceny  

Pranie tapicerki samochodowej

W tym arykule prezentujemy komplet informacji na temat czyszczenia tapicerki samochodowej - kanap, foteli, podsufitki, obicia wewnętrznego drzwi, poszycia podłogi czy wnętrza bagażnika. Materiał polecamy osobom planującym samodzielne pranie tapicerki w swym samochodzie (jako praktyczny przewodnik) oraz tym, którzy chcą skorzystać z usług specjalistycznej firmy wykonującej pranie tapicerki (jako wyznacznik dobrych standardów pracy).

Posiadaczy aut z tapicerką alcantara lub skóra-alcantara zachęcamy również do lektury artykuły na temat czyszczenia alcantary.

Wyprana tapicerka samochodowa

Metody czyszczenia tapicerki samochodowej

Planując pranie kanap i foteli w samochodzie masz do wyboru w zasadzie dwie możliwości… Pierwsza z opcji, to próba samodzielnego czyszczenia tapicerki za pomocą pianek lub płynów dostępnych w marketach. Kilkukrotnie pisaliśmy o małej skuteczności tej metody (najobszerniej chyba w artykule poświęconym praniu dywanów na sucho, który powstał po naszej wizycie w audycji „Pytanie na śniadanie” w TPV2).

Niemniej jednak jest to sposób na szybkie, tanie i łatwe pozbycie się najbardziej irytujących plam. Tapicerka w samochodzie jest najczęściej wykonana z grubego, ciemnego, odpornego na tarcie mechaniczne materiału. Rozpuszczenie plamy (zwłaszcza świeżej) jakimkolwiek detergentem jest stosunkowo proste. Oczywiście za pomocą szmatki i gąbki nie uda nam się wypłukać zabrudzeń z materiału, ale już samo „rozmycie” plamy po powierzchni całego siedziska bądź oparcia sprawi, iż efekt wizualny będzie zadawalający.

Drugim rozwiązaniem jest czyszczenie tapicerki w samochodzie za pomocą odkurzacza piorącego. W ten sposób zabieg prania tapicerki wykonywany jest przez specjalistyczne firmy – jest to zatem metoda, która pozwala skutecznie usunąć i wypłukać większość zabrudzeń, bez obawy o nieestetyczne pozostałości w postaci zacieków (o usuwaniu plam zaciekowych możecie przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów).

Najprostsze modele odkurzaczy piorących można nabyć już za kilkaset złotych, dodatkowo w większych miastach istnieje możliwość wypożyczenia takiego urządzenia na dzień lub dwa. W ten sposób możemy samodzielnie zaplanować pranie tapicerki w samochodzie i liczyć na uzyskanie efektów podobnych jak przy profesjonalnym praniu w warsztacie czy na myjni samochodowej (które kosztuje najczęściej około 150-500 PLN w zależności od zakresu prania i wielkości auta). I o tej metodzie piszemy głównie w dalszej części artykułu…

Przygotowanie do tapicerki samochodowej do prania

Planując czyszczenie tapicerki w samochodzie powinniśmy starać się wybrać ciepły, słoneczny dzień. Po pierwsze, jeżeli pranie wykonywać będziemy na „otwartym powietrzu” to najzwyczajniej w świecie nie damy rady korzystać z urządzeń podłączanych do prądu (nie wspominając o komforcie pracy i ryzyku ponownego zabrudzenia tapicerki przy czyszczeniu kolejnych elementów).

Odpowiednia pogoda jest również konieczna dla wyschnięcia tapicerki po praniu. Jeżeli chcielibyśmy korzystać z auta tego samego lub kolejnego dnia, lepiej nie zaczynać prania gdy za oknami dżdży. Oczywiście jeżeli dysponujemy ogrzewanym garażem, to pogoda na zewnątrz nie ma aż takiego znaczenia…

Pierwszym etapem czyszczenia jest dokładne odkurzenie całego wnętrza (oczywiście krokiem „zero” jest zwykłe sprzątanie przestrzeni pasażerskiej oraz bagażnika oraz wyjęcie dywaników). Korzystając z różnych końcówek (małej ssawki, samego węża, szczelinówki) oczyszczamy tapicerkę z zabrudzeń stałych – głównie piasku i kurzu oraz ewentualnie sierści zwierząt jeżeli w naszym aucie podróżują pupile.

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, iż w tapicerce samochodowej (głownie we wnętrzu foteli i kanapy) mogą rozwijać się roztocza, których odchody są jednym z najsilniej uczulających alergenów – kurz i pył dostający się z zewnątrz, wilgoć i ciepło oraz łuszczący się naskórek to idealne warunki dla rozwoju tych drobnoustrojów. Zagrożenie to jest większe w okresie letnim, gdyż roztocza najlepiej rozwijają się w temperaturze ok. 20-30 stopni (niskie temperatury panujące zimą są zabójcze dla roztoczy, o czym możesz przeczytać w jednym z wcześniejszych artykułów).

Jeżeli jesteśmy alergikami, podróżujemy samochodem z małymi dziećmi lub zwyczajnie zależy nam na dokładnym wyczyszczeniu wnętrza pojazdu, warto zadbać o to, by kanapy i fotele zostały nie tylko odkurzone, ale również wytrzepane. Możemy to zrobić za pomocą specjalnej turboszczotki – dodatkowej końcówki do odkurzacza, która posiada głowicę, obracającą się z dużą prędkością i wzbudzającą strumień powietrza umożliwiający wytrącenie i usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się głęboko we wnętrzu siedzeń (więcej informacji na temat mechanicznego trzepania dywanów, materacy i tapicerki meblowej).

Odkurzanie typlnej kanapy w samochodzie
Pranie wstępne foteli w samochodzieSpieranie plam z tapicerki samochodowej

Usuwanie plam z tapicerki samochodowej

Działanie odkurzacza piorącego polega na równoczesnym natryskiwaniu pod ciśnieniem czystej wody ze środkiem prania i jej odsysaniu z tapicerki przez dyszę połączoną ze zbiornikiem na brudną wodę. Efektywne płukanie trwa zaledwie chwilkę – środki czyszczące rozpuszczone w wodzie działają na zabrudzenia zaledwie ułamek sekundy.
W tak krótkim czasie nie damy rady usunąć ani irytujących plam, ani też większych, kilkuletnich zabrudzeń, które nagromadziły się przez kilka lat korzystania z samochodu. Z kolei wielokrotne powtarzanie czyszczenia tego samego fragmentu (w trakcie jednego prania) grozi jego przemoczeniem (skuteczność odsysania to ok. 50-90% w zależności od klasy odkurzacza!)…

Dlatego jeżeli mamy do czynienia z brudną tapicerką samochodową (a tak jest w większości przypadków) powinniśmy rozpocząć pracę od wstępnego usuwania plam i rozpuszczenia zabrudzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków do prania tapicerki przeznaczonych do użytku profesjonalnego. Wymagają one zwiększonej ostrożności i mogą być stosowane wyłącznie pod rygorem ich późniejszego wypłukania za pomocą odkurzacza piorącego, niemniej jednak zapewniają dużo lepsze rezultaty niż standardowe szampony czy pianki dostępne w marketach. W internecie i na portalach aukcyjnych z łatwością można znaleźć sklepy oferujące tego rodzaju prepraty.

Gama środków profesjonalnych obejmuje odplamiacze (silne preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego) oraz tzw. prepspraye (środki powodujące oddzielenie zabrudzeń od włókien tkaniny, tak aby mogły być w łatwy sposób wypłukane przez odkurzacz piorący).

Stosując preparaty profesjonalne powinniśmy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Dla własnego bezpieczeństwa należy wykonać tzw. test stabilności koloru – próbnie zaaplikować środek na niewidocznym (bądź mniej widocznym) fragmencie tapicerki auta i zobaczyć, czy nie powoduje odbarwień (na przykładając i uciskając czysty wacik w miejscu „potraktowanym” takim środkiem).

Co do zasady odplamiacze stosujemy bezpośrednio na plamę, by po jakimś czasie spróbować ją wywabić za pomocą czystej szmatki. Starajmy się unikać szorowania tapicerki samochodowej (by nie uszkodzić włókien). Lepiej jest przyciskać szmatkę do zabrudzonego materiału, co w fachowym języku określane jest mianem tamponowania.

Z kolei prepspray, rozcieńczony z wodą zgodnie z instrukcją, nanosimy równomiernie na całą powierzchnię tapicerki. W tym celu możemy użyć ręcznego, ciśnieniowego opryskiwacza ogrodowego (dostępne w marketach typu OBI). Odczekujemy kilka minut, tak by środek zadziałał – dla poprawy rezultatu można delikatnie przetrzeć tapicerkę miękką szczotką, by mechanicznie poruszyć zabrudzenia znajdujące się we włóknach tkaniny (niektóre firmy, dla lepszego efektu, korzystają ze specjalnych szczotek obrotowych montowanych na wiertarkach lub wkrętarkach). Nie możemy dopuścić do wyschnięcia środka, dlatego powinniśmy czyścić kanapy i fotele samochodu etapami – na przykład wyprać kompletnie tylną kanapę i dopiero po jej zakończeniu przenieść się na przednie fotele.

Szczególną ostrożność zachować należy przy praniu podsufitki. Jest ona przymocowana na klej do dachu samochodu, więc wykonując pranie ryzykujemy, iż pod wpływem wody może się odkleić. Dlatego w jej przypadku lepiej zrezygnować z użycia prepspray i wykonać jedynie szybkie pranie odkurzaczem piorącym – być może po praniu nie będzie ona tak czysta jak w nowym aucie, ale wydatnie ograniczymy ryzyko powstania nieestetycznych fałd.

Pranie tapicerki samochodu odkurzaczem piorącym

Ostatnim krokiem jest pranie odkurzaczem piorącym. Co do zasady jest to dość proste – przesuwamy dyszę urządzenia po powierzchni tapicerki samochodowej natryskując i odsysając jednocześnie wodę. Dobrą praktyką jest powtarzanie przejść roboczych tylko w trybie odsysania, tak by usunąć jak najwięcej wody z tapicerki skrócić czas schnięcia.

Pranie tapicerki samochodu wykonujemy wodą z dodatkiem środka przeznaczonego do stosowania w odkurzaczach piorących. Jeżeli korzystaliśmy z prepspray powinniśmy do prania ekstrakcyjnego wybrać preparat dopasowany do jego składu, tak by mieć pewność, że w trakcie płukania skutecznie wypłuczemy i zneutralizujemy użyty uprzednio środek (przy zakupie poprośmy o pomoc doradcę w sklepie lub skorzystajmy z gotowych zestawów oferowanych czasem przez producentów).

Warto pamiętać, że pranie wnętrza samochodu jest trudniejsze niż pranie mebli tapicerowanych (kanap, foteli, krzeseł, narożników). Po pierwsze większość siedzisk w samochodzie jest wyprofilowana, tak by stabilizować położenie kierowcy i pasażerów podczas pokonywania zakrętów. Nieregularny kształt foteli i kanap utrudnia pracę. Dodatkowo mamy ograniczony dostęp do czyszczonych powierzchni – im mniejsze auto tym ciaśniej w jego wnętrzu i musimy wykazać się większym sprytem, by dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Szczególnie niewdzięcznym zadaniem jest pranie podsufitki. Często musimy wykonywać je w pozycji leżącej (opierając się na rozłożonych fotelach przednich lub złożonej tylne kanapie). W tym wypadku nie sprzyja nam również grawitacja i musimy liczyć się z tym, że krople wody będą spadać na nas lub fotele. Jeżeli planujemy pranie podsufitki w samochodzie, to powinniśmy od tego właśnie elementu zacząć czyszczenie tapicerki w naszym aucie. Tu, o czym pisaliśmy już wcześniej, należy pamiętać o tym iż podsufitka może się odkleić pod pływem wody, w związku z czym lepiej „odpuścić” niektórym zabrudzeniom niż kilkukrotnie powtarzać płukanie tego samego fragmentu.

Po zakończeniu prania warto rzucić okiem na brudną wodę zebraną przez odkurzacz piorący. Jej kolor i konsystencja pokazuje najlepiej, jak brudna była tapicerka samochodu. Dla większości będzie to dość wyraźny sygnał, by kolejne pranie tapicerki zaplanować nieco wcześniej😊

Pranie tylnej kanapy w samochodziePranie foteli w aucie
Tylna kanapa po zakończeniu prania

Schnięcie tapicerki samochodowej

Po zakończeniu prania ekstrakcyjnego, tapicerka w aucie jest wilgotna. Powinniśmy zatem tak zaplanować prace, by mogła spokojnie wyschnąć zanim zaczniemy korzystać z samochodu (inaczej ryzykujemy zmoczeniem spodni i ponownym zabrudzeniem tapicerki). Do tego czasu pozostawmy pojazd z lekko uchylonymi oknami, tak by parująca wilgoć mogła bez problemu wydostawać się na zewnątrz. Przy poprawnie wykonanym praniu tapicerki samochodowej, dobrej jakości sprzętem i ciepłej i słonecznej pogodzie za oknem czas schnięcia nie powinien być dłuższy niż kilka, najwyżej kilkanaście godzin.

Ceny czyszczenia tapicerki samochodowej

Pranie tapicerki samochodowej oferują między innymi firmy specjalizujące się czyszczeniu dywanów i tapicerki meblowej, myjnie ręczne oraz warsztaty samochodowe.

Koszt czyszczenia tapicerki w samochodzie uzależniony jest zazwyczaj od wielkości auta (im większe tym drożej) oraz zakresu czyszczenia (pranie podsufitki, boczków drzwi czy wnętrza bagażnika jest często wyceniane jako dodatkowa usługa).

Ceny prania tapicerki samochodowej są zazwyczaj wyższe niż w przypadku prania podobnych gabarytów kanapy czy foteli w salonie. Wynika to w dużej mierze z większej trudności pracy (nieregularny kształt foteli, utrudniony dostęp do czyszczonych powierzchni)…Typowa cena prania tapicerki samochodowej oscyluje w granicach od 120 (małe auto klasy B) do 250 PLN (duży SUV lub rodzinne kombi) .

Teraz, już tylko w Twojej gestii jest decyzja, czy prać tapicerkę samodzielnie, czy poszukać w okolicy firmy, która świadczy tego typu usługi. Bo to, że co jakiś czas wyprać tapicerkę w samochodzie nie ulega wątpliwości…

Pranie tapicerki samochodowej
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem