Co warto wiedzieć o usuwaniu plam z moczu?
Zasikanie kanapy czy dywanu to typowy problem, który spotyka rodziców małych dzieci oraz właścicieli psów, kotów i innych zwierząt domowych.
Zabrudzenie moczem powierzchni twardych (podłogi, parkiet) czy tapicerki skórzanej można wytrzeć i osuszyć w domowych warunkach; zasikane ubrania, firanki czy zasłony mogą zostać wyprane w pralce. W przypadku zanieczyszczenia tapicerki meblowej czy dywanu możliwości samodzielnego prania są ograniczone.
Poniżej przedstawiamy działania, które możesz wykonać samodzielnie by zabezpieczyć powierzchnię przed powstaniem głębokich plam i odbarwień oraz opisujemy profesjonalne metody usuwania plam z moczu stosowane przez nas w ramach czyszczenia dywanów i tapicerki.
Pamiętaj - połączenie szybkiej reakcji domowymi metodami oraz specjalistycznego czyszczenia z zastosowaniem preparatów usuwających zapach i plamy z moczu daje spore szanse na skuteczne pozbycie się problemu…
Jak samodzielne usuwać plamy z moczu?
Zabrudzenia z uryny mogą powodować zacieki, odbarwienia oraz być źródłem nieprzyjemnych zapachów. W przypadku powstania plam z moczu kota lub psa należy jak najszybciej przystąpić do próby ich usunięcia, by nie dopuścić do wniknięcia uryny w głąb runa dywanu czy przeniknięcia do wewnętrznych warstw tapicerki.
Nawet jeżeli samodzielna próba sprania plamy nie przyniesie w pełni satysfakcjonującego rezultatu, odpowiednio przeprowadzona wstępna neutralizacja plam z moczu może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo „uratowania” dywanu lub kanapy. Szanse na samodzielne usunięcie plamy z moczu są największe jeżeli plama jeszcze nie wyschła.
W warunkach domowych na plamy z moczu najczęściej stosowane są roztwory wody utlenionej, soli kuchennej, sody oczyszczonej lub octu. Tkaninę należy spryskać przygotowanym roztworem, a następnie zbierać zabrudzenia ręcznikiem papierowym lub czystą wilgotną ściereczką, stosując metodę tamponowania (delikatnie uciskać miejsce plamy). Kategorycznie należy unikać pocierania tkaniny, gdyż w ten sposób powodujemy wnikanie uryny w głąb włókien oraz ryzykujemy nieodwracalnym uszkodzeniem splotu materiału tapicerskiego lub runa dywanu.
Podczas neutralizacji plam z moczu za pomocą roztworu wody utlenionej czy innych receptur istnieje wysokie ryzyko trwałego odbarwienia materiału. Dlatego przed zaaplikowaniem takiego środka na tkaninę należy przeprowadzić test stabilności koloru na niewidocznym fragmencie dywanu lub kanapy (np. tylnym obiciu).
Usuwanie plam z moczu z kanapy odkurzaczem piorącym
Samodzielne czyszczenie plam z uryny rzadko kiedy przynosi satysfakcjonujące efekty. Czyszczenie tkaniny za pomocą wilgotnej szmatki nie jest wystarczająco efektywne, by umożliwić wypłukanie wszystkich zanieczyszczeń z włókien tkaniny. Efektem tego są pozostałości w postaci plam i zacieków, szczególnie widoczne na jasnej tapicerce.
Pozbycie się starych plam z moczu czy zacieków pozostałych po próbach samodzielnego usunięcia zabrudzeń wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń i preparatów. Najskuteczniejszym sposobem eliminacji plam z moczu jest wykonanie prania ekstrakcyjnego za pomocą odkurzacza piorącego.
Są to urządzenia przystosowane do prania dywanów i tapicerki umożliwiające równoczesne natryskiwanie wody ze środkiem piorącym na czyszczoną powierzchnię oraz jej odsysanie wraz z wypłukiwanymi zabrudzeniami. Odpowiednio wykonane pranie ekstrakcyjne usuwa codzienne zabrudzenia, plamy spożywcze i białkowe – również plamy z moczu kota, psa czy dziecka.
Usuwanie zapachu moczu z tapicerki
W przypadku zabrudzenia moczem na dywanach lub tapicerce skuteczne rozwiązanie problemu wymaga nie tylko pozbycia się widocznych plam ale także eliminacji źródeł nieprzyjemnego zapachu. Stosowanie środków perfumujących jest wyłącznie półśrodkiem. „Przykrycie” nieprzyjemnego zapachu bez usunięcia jego przyczyny to działanie jedynie doraźne.
Właściwe postępowanie prowadzące do trwałego usunięcia zapachu moczu po zasikaniu tkaniny przez kota, psa lub dziecko składa się z dwóch etapów:
- fizycznego usunięcia źródła zapachu, czy wypłukanie uryny z włókien materiału,
- neutralizacji źródła zapachu poprzez utlenienie cząstek zapachowych lub zabicie bakterii lub grzybów które go generują (w przypadku fermentacji lub pleśnienia).
Neutralizacja źródła zapachu może nastąpi poprzez zastosowanie środka chemicznego (wchodzącego w reakcję z substancją zapachową lub przerywającego procesy fermentacyjne) bądź ozonowanie pomieszczenia. Stosowanie chemicznych neutralizatorów zapachów jest działaniem z wyboru w przypadku zabrudzeń punktowych (np. plam z moczu), podczas gdy ozonowanie pomieszczeń sprawdza się szczególnie w sytuacjach, gdy zapach rozniósł się z dymem i wniknął we wszystkie pory w pomieszczeniu.
Profesjonalne firmy wykonujące czyszczenie dywanów i tapicerki dysponują specjalistycznymi środkami do usuwania osadu z moczu z dywanów i tkanin, takimi jak URINE NEUTRALISER. Ich zastosowanie w procesie prania ekstrakcyjnego usuwa zapach i neutralizuje chemicznie mocz metodą kontaktową zapobiegając trwałym zaplamieniom i nieprzyjemnemu zapachowi w trakcie czyszczenia.
Kwaśny środek wchodzi w reakcję z alkalicznymi (amoniakalnymi) składnikami uryny, neutralizując oraz likwidując źródło nieprzyjemnej woni oraz nadając jednocześnie świeży zapach. Środki te są przystosowane do czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerki meblowej – odpowiednio zastosowane nie narażają właściciela na ryzyko trwałego odbarwienia i uszkodzenia czyszczonych tkanin.
Dom Bez Alergii
Jesteśmy firmą wykonującą specjalistyczne pranie dywanów, tapicerki oraz materacy na terenie Warszawy, Legionowa, Łomianek i okolicznych miejscowości. Nasza oferta obejmuje czyszczenie dywanów i wykładzin, pranie tapicerki meblowej oraz antyalergiczne czyszczenie materacy. Dzięki specjalistycznym urządzeniom, profesjonalnym preparatom oraz kilkuletniemu doświadczeniu i ponadprzeciętnej staranności zapewniamy najwyższą jakość na terenie Warszawy i okolic.