Zasady prania i środki do czyszczenia alcantary
W Domu Bez Alergii na co dzień zajmujemy się profesjonalnym czyszczeniem i praniem tapicerki. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat konserwacji i czyszczenia alcantary:
- właściwości i zastosowania alcantary,
- środki do samodzielnego czyszczenia alcantary,
- zasady usuwania plam z alcantary,
- profesjonalne pranie alcantary metodą ekstrakcyjną.
Artykuł powstał na podstawie zbieranych przez lata doświadczeń związanych z praniem tapicerek samochodowych oraz kanap, foteli i narożnników wykonanych z alkantary.
Właściwości i zastosowania alcantary
Alcantara to bardzo powszechny rodzaj tapicerki. Ze względu na przyjemną, podobną do zamszu lub weluru strukturę często uważana jest za rodzaj skóry. Tymczasem jest to tkanina syntetyczna wykonana z ultramikrofazy (mikrowłókien 20 razy cieńszych od ludzkiego włosa syntetyzowanych z poliesteru i polistyrenu).
Alcantara wykorzystywana jest powszechnie jako obicie tapicerki samochodowej lub meblowej. W przypadku siedzeń i foteli samochodowych część marek stosuje połączenie skóry i alcantary - środkowe części siedzeń obszyte są alcantarą, a zewnętrze części ("boczki") pokryte są skórą gładką. Producenci określają takie połączenie Alcantara-Skórzana Tapicerka, stąd być może część osób uważa, że alcantara to skóra).
Dużą przewagą alcantary nad prawdziwą skórą jest jej „równomierna” powierzchnia. Tapicerka alcantara posiada jednolity kolor, pozbawiony przebarwień. Alcantara ma bardzo małą tendencje do blaknięcia, acz pokryte nią fotele i kanapy mogą ulegać odbarwieniu np. od spodni dżinsowych. Ponowne farbowanie tego materiału nie jest możliwe, ponieważ jest to materiał nie przyjmujący barwników.
Alcantara jest materiałem odpornym na ścieranie. Typowym problemem jest jednak powstawanie z czasem charakterystycznego mechacenia i filcowania. Supełki i sfilcowania mogą usunąć tylko zakłady specjalistyczne, które radzą sobie z tym problemem metodą golenia na sucho lub usuwania. Wysoka temperatura (np. żar papierosa) powoduje nieodwracalne zniszczenie włókien.
Alcantara, podobnie jak inne tkaniny z „wyższej półki” np. Carabu, to tkanina wymagająca systematycznej konserwacji. Stare plamy i zabrudzenia mogą być trudne do usunięcia, zaś niewłaściwie wykonane próby samodzielnego prania mogą doprowadzić do powstania szpecących zacieków…
Oryginalna alcantara?
Alcantara to znak handlowy zastrzeżony przez włoskiego producenta Alcantara S.p.A. Fabryka w Nera Montoro to jedyne miejsce na świecie, gdzie produkowana jest alcantara. Receptura jest chroniona i pozostaje tajemnicą firmy. Oryginalna alcantara jest wodoodporna i ognioodporna; zapewnia odpowiednią przewiewność i oddychalność. Materiał produkowany jest w różnych wariantach kolorystycznych i grubości od 0.4 do 1.2 milimetra.
Oryginalna włoska alcantara posiada Certyfikat Autentyczności (wydawany przez sprzedawcę przy zakupie). Artykuły nie posiadające Certyfikatu Autentyczności to najczęściej podróbki lub obicia pochodzące z nieudokumentowanych źródeł.
Samodzielne czyszczenie alcantary
Systematyczne odkurzanie to podstawowy sposób konserwacji alcantary. Odkurzanie powierzchni zapobiega gromadzeniu się kurzu i zanieczyszczeń, które z biegiem czasu mogą powodować stopniowe niszczenie włókien tapicerki.
Działaj natychmiast (w ciągu 30 minut) w przypadku zaplamienia. Gęste plamy (np. jogurt lub dżem) zbierz za pomocą łyżeczki lub plastikowej szpatułki, rozlane płyny zbieraj za pomocą czystego ręcznika papierowego lub gąbki.
Usuwaj plamy od zewnętrznej krawędzi ku środkowi, by unikać rozprzestrzeniania się. Uciskaj zabrudzenia (tamponuj) unikając pocierania, by nie przyśpieszać wnikania rozlanej substancji w głąb tkaniny. Używaj białej czystej szmatki lub gąbki; płucz ją w czystej wodzie i dokładnie wyciskaj po każdej próbie spierania plamy.
Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia alcantary. Przeznaczone są one do czyszczenia na sucho - środek należy nanieść na gąbkę lub szczoteczkę z miękkim włosiem i wetrzeć w materiał okrężnymi ruchami. Pozostałości należy usunąć wilgotną szmatką, powtarzając czynność kilkukrotnie w przypadku uporczywych zabrudzeń. Na polskim rynku najbardziej dostępne są produkty serii Colourlock.
Oficjalną rekomendację producenta alcantary mają z kolei produkty marek Fenice Alcantara Care, ALM (All Leather Maintenance) oraz James, które są praktycznie nie dostępne w bezpośredniej dystrybucji na terenie Polski. Koszt zakupu to około 60-100 PLN - środek powinien wystarczyć na 1-2 czyszczenia kompletu wypoczynkowego lub tapicerki samochodowej.
Silnie zabrudzona alcantara może być prana w pralce. W przypadku zdejmowanych obić z alcantary możliwe jest w pranie w kąpieli wodnej. Pranie alcantary należy wykonywać wodą o temperaturze około 30-40 stopni Celcjusza i stosować wyłącznie łagodne detergenty. Przed praniem w pralce należy zabezpieczyć zapięcia i rzepy, by nie uszkodzić tapicerki w trakcie prania.
Alcantary nie suszy się – po praniu należy pozostawić ją do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Po zakończeniu prania warto wyszczotkować tapicerką miękką szczotką z włosia, by przywrócić odpowiedni układ włókien.
Czego unikać podczas czyszczenia alcantary? W przypadku czyszczenia na sucho nie wolno stosować trójchloroetylenu oraz żadnych wybielaczy na bazie chloru – ryzyko trwałego odbarwienia tkaniny. Ekspozycja na wysoką temperaturę powoduje nieodwracalne uszkodzenie włókien. Z tego względu tapicerka z alcantary nie może być czyszczona metodą parową.
Usuwanie plam z alcantary
Producent alcantary zaleca stosowanie produktów rekomendowanych (patrz lista powyżej). Alternatywnie do usunięcia plam z alcantary możliwe jest użycie wody, soku z cytryny lub czystego alkoholu etylowego w zależności od w rodzaju zabrudzenia. Wykonując samodzielne czyszczenie alcantary należy zwrócić uwage na dokładne i równomierne wypłukanie i odsączenie zabrudzeń, by nie dopuścić do powstania zacieków, które trudno będzie potem usunąć.
Plamy rozpuszczalne w wodzie
Sok owocowy, dżem, galaretka, syrop , ketchup: użyj letniej wody, spłucz, wcieraj tapicerkę czystą wodą.
Krew, jaja, odchody, mocz: użyj zimnej wody: unikaj ciepłej wody, ponieważ powoduje to koagulację tych substancji, zastosuj płukanie alcantary przez obcieranie czystą wodą.
Alkohole, napoje alkoholowe, wino, piwo, herbata: używaj letniej wody; jeśli plama pozostaje, potraktuj go sokiem z cytryny, a następnie dobrze wypłucz tapicerkę.
Ołówek, kakao, czekolada, ciasto ze śmietaną lub czekoladą, lody, musztarda: użyj letniej wody; spłucz materiał przecierając czystą wodą.
Ocet, żel do włosów, sos pomidorowy, kawa z cukrem: użyj soku z cytryny, a następnie przetrzyj letnią wodą; spłucz przecierając czystą wodą.
Plamy nierozpuszczalne w wodzie
Szminka, podkład, tusz do rzęs, cienie do powiek, perfumy, pasty do butów, oleje i tłuszcze, plamy z trawy: przetrzyj alkoholem etylowym, następnie wodą i spłucz. W przypadku plam z trawy (trudne do usunięcia, zwłaszcza w jasnych kolorach) konieczne jest jak najszybsze działanie przed zaschnięciem zabrudzeń.
Guma do żucia i wosk: umieść plastikową torbę pełną lodu na plamie; kiedy materiał staje się twardy, usuń kawałki, a następnie potraktuj alkoholem etylowym.
Profesjonalne pranie alcantary
Samodzielne czyszczenie alcantary często nie przynosi satysfakcjonujących efekty. Czyszczenie na sucho zazwyczaj ogranicza się do rozpuszczenia części brudu – brak dokładnego wypłukania tkaniny może prowadzić do powstawania zacieków lub rozległych plam. Gdy nie ma możliwości prania w pralce (fotele, kanapy, tapicerka samochodowa) jedynym skutecznym rozwiązaniem jest pranie ekstrakcyjne.
Specjalistyczne czyszczenie tapicerki wykonywane z użyciem odkurzacza piorącego pozwala wypłukać zabrudzenia z włókien tkaniny i przywrócić jej pierwotny wygląd. Bezpośredni wpływ na efekty prania alcantary mają parametry wykorzystywanych urządzeń, stosowane do prania środki oraz doświadczenie i staranność osoby wykonującej czyszczenie.
Domu Bez Alergii posiada duże doświadczenie w czyszczeniu alcantary. Regularnie pierzemy fotele, kanapy, narożniki i tapicerkę samochodową z tego materiału. Pranie alcantary wykonujemy w pełni profesjonalnym ekstraktorem Sabrina Santoemma – najmocniejszym urządzeniem przeznaczonym do usług mobilnych zapewniającym 4 krotnie wyższe ciśnie natryskiwania oraz o 40% wyższą siła ssącą niż typowe odkurzacze firmy Karcher.
Korzystamy z profesjonalnych środków do prania tapicerki, przystosowanych do usuwania zarówno codzienny zabrudzeń, plam pochodzenia spożywczego oraz innych uporczywych zanieczyszczeń (włącznie z neutralizatorami zapachu pozwalającymi pozbyć się plam i zapachu moczu).
Posiadamy doświadczenie w czyszczeniu tapicerek z wyższej półki – regularnie wykonujemy czyszczenie mebli z Carabu czy Alcantary niechętnie wykonywane przez część konkurencji z uwagi na większą trudność i pracochłonność w porównaniu z praniem typowych materiałów obiciowych.
Pracujemy na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Pranie alcantary wykonujemy w domu Klienta, w trakcie jednej wizyty. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty prania tapicerki oraz kontaktu – chętnie odpowiemy na Państwa pytania i opowiemy o atutach świadczonych przez nas usług.