Charakterystyka i atuty tkaniny Carabu
Carabu to nowoczesna tkanina stosowana jako materiał obiciowy mebli tapicerowanych. Meble z Carabu należą do jednych z droższych na rynku – tkanina jest często wybierana jako alternatywa dla obić skórzanych. Według zapewnień producentów i sprzedawców jest równie łatwa w utrzymaniu czystości jak skóra naturalna, a jednocześnie posiada przyjemną w dotyku strukturę, która czasem porównuje się do skórki brzoskwini.
Producenci twierdzą, że Carabu 100% plamoodporną tkaniną. Materiał wytwarzany jest przy wykorzystaniu nanotechnologii, włókna pokryte są teflonem powstrzymującym kurz i zabrudzenia przed wnikaniem w głąb tkaniny. Aplikowane przez poszczególnych dostawców rozwiązania takie jak Aqua Clean czy apertury ochronne (Water Repellent) mają na celu umożliwienie usuwania codziennych plam za pomocą miękkiej wilgotnej szmatki.
Odporność na zabrudzenia i możliwość czyszczenia materiału wyłącznie za pomocą wody, bez stosowania środków chemicznych sprawia, iż meble z Carabu polecane są przez sprzedawców rodzinom z małymi dziećmi czy właścicielom zwierząt domowych. Tyle teorii…
Jak dbać o Carabu?
Wielu właścicieli mebli z Carabu doświadcza problemów, z usunięciem zabrudzeń. Wystarczy na chwilę otworzyć internetowe fora, by trafić na niezadowolonych klientów, których meble po 2-3 latach kwalifikują się do wymiany. Co prawda większość plamy rzeczywiście całkiem zgrabnie znika przy czyszczeniu za pomocą wilgotnych ściereczek, niemniej jednak największym zagrożeniem dla tapicerki Carabu jest tak zwany „codzienny brud”, który systematycznie gromadzi się we włóknach.
Głębokie, akumulowane przez lata zabrudzenia nie dość, że istotnie szpecą tkaninę (zwłaszcza jasne obicia Carabu) to jeszcze są praktycznie niemożliwe do usunięcia bez zastosowania specjalistycznych urządzeń.
W przypadku Carabu niezwykle ważna jest bowiem dbałość o systematyczne czyszczenie i konserwację tkaniny. Przywołując zalecenia producenta zamieszczone na „karcie tkaniny”:
"Tkanina wymaga okresowych zabiegów konserwacyjnych takich jak: delikatne odkurzanie miękką końcówką, regularne usuwanie plam i zanieczyszczeń zgodne z poniższymi zaleceniami, a także okresowo przeprowadzane, gruntowne czyszczenie mebla przez wyspecjalizowaną firmę. Należyta konserwacja tkaniny jest jednym z warunków gwarancji, a jej brak jest podstawą do odrzucenia ewentualnych roszczeń reklamacyjnych.
Przed przystąpieniem do czyszczenia, tkaninę należy odkurzyć. Prać w temperaturze do 40°C; przy użyciu wyłącznie naturalnych detergentów. Nie wyżymać, nie wykręcać, nie wirować. Nie używać wybielaczy. System Aqua Clean: polać plamę czystą letnią wodą, delikatnymi okrężnymi ruchami, pocierać plamę ręcznikiem papierowym jednocześnie zbierając wodę. W przypadku trudniejszych plam oprócz wody można zastosować naturalny detergent."
Podsumowując, usuwanie drobnych plam i zabrudzeń z mebli z Carabu jest względnie proste. Niemniej jednak Carabu wymaga systematycznego czyszczenia, gdyż zabrudzenia, które wnikną w głąb materiału będą niezwykle trudne do usunięcia.
Profesjonalne pranie tapicerki Carabu
Pranie tapicerki za pomocą odkurzacza piorącego w wielu przypadkach pozwala osiągnąć rewelacyjne efekty - czyszczenie wykonane za pomocą profesjonalnego sprzętu i preparatów pozwala usunąć nawet stare plamy z moczu i głębokie zabrudzenia. W przypadku mebli z Carabu jest to zdecydowanie trudniejsze. Gruby, zbity materiał pokryty teflonem i innymi środkami impregnującymi praktycznie nie chłonie wody.
Ogranicza to możliwość rozpuszczenia przez środki piorące zabrudzeń, które wniknęły w głąb tkaniny środków piorących oraz utrudnia wypłukiwanie brudu w trakcie prania ekstrakcyjnego (gdy za pomocą specjalnej dyszy woda ze środkiem czyszczącym jest natryskiwana i jednocześnie odsysana z powierzchni).
Impregnacja tapicerki Carabu sprawia, że większość cieczy wykorzystywanej w trakcie prania spływa po powierzchni. Z tego względu pranie mebli z Carabu jest zdecydowanie bardziej pracochłonne – by usunąć zabrudzenia konieczne jest wielokrotne powtarzanie czyszczenia tego samego fragmentu.
Nasze doświadczenie z czyszczeniem Carabu
Ze względu na trudność i pracochłonność prania Carabu oraz brak gwarancji sukcesu wiele firm nie podejmuje się czyszczenia mebli z Carabu. Nasze doświadczenia z praniem mebli z Carabu są w większości przypadków pozytywne. Zazwyczaj, udaje nam się znacząco poprawić wygląd tkaniny, a klienci są bardzo zadowoleni z wykonanej usługi.
Niebagatelne znaczenie dla jakości osiąganych rezultatów mają parametry urządzeń wykorzystywanych podczas prania tapicerki z Carabu. Stosowane przez nas urządzenie do prania ekstrakcyjnego Sabrina Santoemma pozwala na natryskiwanie cieczy pod ciśnieniem 4 Bar – to aż 4 razy więcej w porównaniu do urządzeń Karcher wykorzystywanych przez większość firm wykonujących pranie tapicerki. Różnica ta jest szczególnie zauważalna w przypadku tak wymagającego materiału jak Carabu…
Niezależnie od powyższego nigdy nie możemy dać gwarancji, iż możliwe będzie usunięcie wszystkich plam i zabrudzeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku prania Carabu, gdzie kumulowane przez wiele lat zabrudzenia są często już niemożliwe do wypłukania. Dodatkowo, rozważając pranie Carabu należy upewnić się, że materiał nie jest wytarty – co oczywiste pranie nie pozwoli na usunięcie tego typu defektów.
Naturalnym efektem naciągania się tkaniny podczas użytkowania i prania jest powstanie mniejszych lub większych fałd. Co więcej, w zależności od kąta padania światła i sposobu ustawienia mebla, tkanina może przybierać różny odcień. Ten efekt optyczny może się szczególnie uwidocznić po wykonaniu prania, gdzie kąt nachylenia włókien może ulec zmianie – w większości przypadku jest to zjawisko odwracalne i tkanina wraca do pierwotnej struktury po kilku dniach użytkowania.
Planując pranie tapicerki z Carabu poinformuj nas o rodzaju tkaniny. Z praktyki wiem, iż czyszczenie mebli z Carabu trwa od 1,5 do 2 razy dłużej niż pranie podobnego mebla pokrytego innym materiałem. Informacja o rodzaju materiału pozwoli nam zarezerwować odpowiednio więcej czasu, tak by spokojnie i dokładnie wyczyścić mebel.