Jak samodzielnie wyprać dywan - poradnik ekspertów

W marcu 2017 roku na antenie TVP2 prezentowaliśmy domowe sposoby czyszczenia dywanu na sucho oraz porównywaliśmy efekty ze specjalistycznym praniem dywanów...


start   usługi   ceny  

Domowe metody prania dywanu

28 marca 2017 gościliśmy na anternie programu "Pytanie na śniadanie". Jako eksperci opowiadaliśmy o tym, w jaki sposób wykonać samodzielne pranie dywanu. W materiale prezentujemy preparaty i metody możliwe do samodzielnego wykorzystania w warunkach domowych. Liczymy, że dla osób poszukujących informacji o możliwości samodzielnego, szybkiego odświeżenia dywanu będzie to interesująca lektura...

Dla tych, którzy dysponują większą ilością czasu i chcą samodzielnie wykonać pranie dywanu odkurzaczem piorącym i polecam wcześniejszy artykuł "Pranie dywanu Karcherem krok po kroku".

Szczegółowe informacje na temat działania różnych środków do prania dywanów, znajdziecie z kolei w artykule "Czym prać dywan?"

Dlaczego powinniśmy prać dywany?

Dywany należy prać, gdyż się brudzą! Podobnie jak wszystkie inne tkaniny. Skoro pierzemy bieliznę, ubrania, firanki; myjemy okna czy podłogi to również powinniśmy prać dywany, które wielokrotnie służą nam przez kilka czy kilkanaście lat.

Czasem nam się wydaje, że dywan jest czysty – jeżeli nie ma wyraźnych plam, to na wielu dywanach (zwłaszcza ciemnych) zabrudzeń nie widać – one gromadzą się we włóknach dywanu z biegiem czasu i zwyczajnie nie zauważamy tego, że po kilku latach dywan wygląda inaczej niż gdy go kupowaliśmy… Świetnym przykładem jest jeden z dywanów, które zabraliśmy do studio - gdy pożyczaliśmy go od właścicielki mówiła, że ma dopiero 5 lat i nie jest brudny. A jednak wyprana cześć jest jaśniejsza i ma żywsze kolory…

A takie „niewidoczne” zabrudzenia są chyba gorsze od plam. Kurz, naskórek, pozostałości rozlanych płynów to doskonałe środowisko do rozmnażania się roztoczy czy bakterii. Taki nieprany kilka lat dywan może naprawdę stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia przyczyniając się do alergii czy infekcji… To jest szczególnie istotne w przypadku dywanów, na których bawią się małe dzieci. Jeżeli mamy w domu malucha, dbajmy o to by bawił się na czystym dywanie… W przypadku przedszkolaków, warto uczulić na to kadrę w przedszkolu…

Więcej:
Dlaczego należy prać dywany?

Od czego zacząć pranie dywanu w domu?

Producenci większości środków do prania dywanów zalecają rozpoczęcie od dokładnego odkurzenia dywanu. Naszym zdaniem, jeżeli tylko możemy wytrzepmy dywan przed praniem! Skoro już angażujemy swój czas i energię to warto przyłożyć się do tego etapu, zwłaszcza gdy zabieramy się za czyszczenie dywanu shaggy, który w swych długich włosach może gromadzić wiele zabrudzeń.

Trzepanie dywanu to świetny sposób, by pozbyć się wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które nie rozpuszczają się w wodzie, takich jak kurz, piasek, pył , włosy, czy sierść zwierząt jeżeli akurat mamy w mieszkaniu pupila. Na zdjęciu obok przedstawiamy „urobek”, jaki udało nam się wyciągnąć na etapie trzepania niewielkiego dywanu - tyle kurzu, piasku i włosów tkwiło w tym małym kawałeczku

Usuwanie plam z dywanu

Jeżeli na dywanie znajdują się plamy, to kolejnym krokiem jest próba ich usunięcia. W takiej sytuacji powinniśmy poza standardowymi środkami do prania uzbroić się w odplamiacze. To silne środki, które należy umiejętnie stosować, więc oferta w sklepach z domową chemią jest bardzo ograniczona. W ramach przygotowania do spotkania w TVP udało mi się znaleźć w markecie tylko jeden środek. Dla porównania – w Domu Bez Alergii korzystamy z kilu rodzajów specjalistycznych odplamiaczy odpowiednich do różnego rodzaju plam.

Odplamiacze to silnie środki, dlatego zawsze przed ich zastosowaniem powinniśmy wykonywać test stabilności koloru. Nanosimy środek na małą, normalnie niewidoczny fragment dywanu (np. część normalnie która jest zakryta meblami) i odczekujemy kilka-, kilkanaście minut by zobaczyć jak zareaguje tkanina. Jeżeli po tym czasie nie widzimy odbarwień ani uszkodzeń włókien to możemy przystąpić do czyszczenia właściwego fragmentu.

Próbując usuwać plamy (czy to na świeżo, czy przed praniem) większość osób robi podstawowy błąd. Pamiętajmy - nie pocieramy dywanu! W ten sposób tylko pogarszamy sprawę, wcierając brud we włókna dywanu. Lepszą metodą jest wielokrotne przyciskanie szmatki do plamy (tak zwane tamponowanie). Producenci środków zalecają, by nanieść środek na szmatkę i uciskać nią w miejscu zabrudzenia . Jeżeli plama nie schodzi w ten sposób, to mając za sobą test stabilności koloru, możemy bezpośrednio spryskać plamę i potem uciskać to miejsce tamponem.

Więcej:
Profesjonalne preparaty do prania dywanów.

Czy dywany można prać wodą?

Mówiąc o praniu dywanów, na początek warto pożegnać się z mitem, że dywanów nie należy prać w wodzie. Zdecydowana większość dywanów dobrze toleruje pranie wodne. Typowe dywany jakie znajdują się w naszych mieszkaniach zarówno zwykłe, syntetyczne  jak i droższe, naturalne wełniane dywany, przy zachowaniu odpowiednich zasad mogą być czyszczone z użyciem wody…

Co do zasady lepsze rezultaty daje pranie ciepłą wodą (identycznie jak przy praniu ubrań czy zmywaniu naczyń). Ale tu musimy być ostrożni – bo jak wiemy wełna powinna być prana wyłącznie w letniej wodzie… I tak samo jest z dywanami.

Tu uwaga na dywany wiskozowe. Z nimi jest największy kłopot przy praniu. Bardzo łatwo doprowadzić do uszkodzenia runa, lub powstania plam. Dla przykładu, takich dywanów nie można absolutnie suszyć na słońcu, gdyż mogą pojawić się brązowe lub żółte plamy...

Jak najłatwiej wyprać dywan "na sucho"?

Chyba najmniej wymagającym sposobem czyszczenia dywanów jest skorzystanie z proszku do dywanów. Tu celowo użyłam słowa słowo „czyszczenia”, bowiem jest to środek do stosowania „na sucho”. A więc jak ktoś boi się zamoczenia dywanu może skorzystać z tej metody…

Sposób użycia jest niezwykle prosty. Potrząsamy workiem, by „napowietrzyć” proszek, otwieramy i posypujemy nim dywan. Opakowanie ma specjalne dziurki przez które równomiernie nanosimy proszek na powierzchnię. Wcieramy szczotką proszek we włókna dywanu i zostawiamy go na kilkadziesiąt minut…

To jest czas, gdy proszek ma działać. Jeżeli wierzyć producentowi pod wpływem proszku cały brud zamienia się w kryształki, tak że na koniec wystarczy jedynie dokładnie odkurzyć dywan. Opakowanie powinno wystarczyć na 5-10m2 dywanu w zależności od stopnia zabrudzenia i grubości włosa.

Tu uwaga. Zanim kupimy jakiś środek czytajmy etykietę. Tam znajdziemy informację na jakich dywanach można go stosować. Jeżeli na przykład w składzie znajdziemy wybielacze, to w zasadzie dyskwalifikuje stosowanie takiego środka na dywanach wełnianych

Pranie dywanu suchą pianą

Drugą, dość podobną metodą jest czyszczenie na sucho za pomocą „suchej piany”. Możemy kupić gotowe do użycia preparaty (takie jak na przykład pianka do prania dywanów w sprayu) lub płyny, które należy rozcieńczyć w wodzie i spienić.

Pianę nanosimy na powierzchnię dywanu i rozprowadzamy / wcieramy za pomocą miękkiej szczotki. Po czym pozostawiamy dywan do wyschnięcia. Piana ulega krystalizacji, podobnie jak poprzednio przyciągając i wiążąc cząsteczki brudu. W czasie schnięcia nie powinno się chodzić po dywanie. Gdy dywan jest suchy, należy go ponownie odkurzyć i w ten sposób usunąć pozostałości preparatu wraz z zabrudzeniami.

Wady czyszczenia dywanu na sucho

Metody "prania na sucho" to nałatwiejszy sposób czyszczenia dywanu, które można wykonać w we własnym zakresie. Obie pozwalają w miarę szybko, niedrogo i bez dużego wysiłku odświeżyć dywan. Po takim odświeżeniu, dywan zazwyczaj wygląda lepiej. Ale te metody mają też sporo wad. Gdyby dobre wypranie dywanu było takie łatwe, to nie istniałyby firmy takie jak Dom Bez Alergii.

Po pierwsze jeśli chcemy być precyzyjni, czyszcznie na sucho to nie jest pranie. Spójrzymy jak działa pralka. W pierwszym kroku działa proszek, który oddziela brud o włókien tkaniny. Ale potem następuje płukanie, w trakcie którego ten brud jest fizycznie usuwany z materiału. Detergent rozpuszcza brud, a woda go wypłukuje. W tych metodach zamiast płukania jest odkurzanie. Wielokrotnie zdarzało nam się prać dywany, które uprzednio czyszczone były na sucho - praktycznie zawsze woda wypłukiwana z dywanu była równie brudna, co w przypadku dywanów, które wcześniej nie były prane.

Drugim istotnym dla części osób mankamentem może być to, że część środków czyszczących pozostaje w dywanie. Pozostałości detergentu będą przyciągać zabrudzenia, więc po takim czyszczeniu dywan może brudzić się szybciej… I wreszcie, to silna chemia (na każdym opakowaniu znajdziemy adnotację chronić przed dziećmi), która może działać drażniąco i uczulająco na domowników. Nie wiem czy rodzice małych dzieci, chcieliby by ich dziecko bawiło się na takim dywanie…

Pranie dywanu odkurzaczem piorącym

Na koniec chciałabym opowiedzieć jak z praniem dywanów radzą sobie profesjonaliści. Zwłaszcza, że takie pranie, przy odrobinie wysiłku, możemy również wykonać we własnym zakresie. Moim zdaniem, najlepsze rezultaty prania uzyskamy w przypadku wykorzystania odkurzaczy piorących.

Taki odkurzacz w przeciwieństwie od zwykłego odkurzacza może zasysać wodę. Urządzenia te jednocześnie natryskują pod ciśnieniem wodę ze środkiem czyszczącym i ją odsysają.  By wyprać dywan przykładamy dyszę do powierzchni dywanu i przesuwamy wykonując płukanie. I tak raz przy razie [pokazać na dywanie] czyścimy cały dywan. Nie jest to specjalnie trudne, ale trzeba mieć trochę cierpliwości i staranności

Woda wypłukuje zabrudzenia, sprawiając że dywan staje się czysty. Dzięki temu, że woda natryskiwana jest pod ciśnieniem do wyprania takiego dywanu jak tu widzimy wystarczy zaledwie kilka litrów cieczy. I większość tej wody wraca z powrotem do zbiornika odkurzacza. Oczywiście skuteczność odsysania wynosi około 60-90% w zależności od parametrów urządzenia. Po takim praniu dywan pozostaje wilgotny, do pełnego wyschnięcia potrzebuje kilka-, kilkanaście godzin.

Więcej:
Pranie dywanów przez Dom Bez Alergii
Pranie dywanów odkurzaczem piorącym
Głębokie pranie dywanów

Dom Bez Alergii

Jesteśmy firmą wykonującą specjalistyczne pranie dywanów, tapicerki  oraz materacy na terenie Warszawy, Legionowa, Łomianek i okolicznych miejscowości. Nasza oferta obejmuje czyszczenie dywanów i wykładzin, pranie tapicerki meblowej oraz antyalergiczne czyszczenie materacy. Dzięki specjalistycznym urządzeniom, profesjonalnym preparatom oraz kilkuletniemu doświadczeniu i ponadprzeciętnej staranności zapewniamy najwyższą jakość na terenie Warszawy i okolic.

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem