Czym prać dywan – przegląd środków do prania dywanu i tapicerki

Czym wyprać dywan by uzyskać najlepsze rezultaty? Co wybrać - piankę, proszek czy szampon do czyszczenia dywanów i tapicerki?


start   usługi   ceny  

Czym samodzielnie wyprać dywan lub kanapę?

Wielokrotnie w naszych artykułach pisaliśmy już o tym jak wyprać lub wyczyścić dywan. W tym artykule odpowiadamy na pytanie „czym prać dywan?”. Skupiamy się zatem wyłącznie na środkach do domowego prania dywanów – proszkach, piankach i szamponach do domowego czyszczenia tapicerki i dywanów.

W tym miejscu znajdziesz kompletne informacje na temat środków do prania dywanów i tapicerki dostępnych w marketach i sklepach drogeryjnych. Przedstawiamy typowe produkty, które możesz wykorzystać by samodzielnie wyprać dywan. Jeżeli zastanawiasz się czym prać dywan lub tapicerkę kanapy, w tym miejscu dowiesz się co wchodzi w skłąd oraz jak korzystać z proszków, pianek lub szamponów do czyszczenia dywanów...

Przegląd środków do czyszczenia dywanów i tapicerki

W domowych warunkach dywan możemy wyprać za pomocą proszków, pianek lub szamponów do prania dywanów. Środki te różnią się składem, sposobem zastosowania oraz czasem i efektami czyszczenia, zaś wspólną ich cechą jest możliwość samodzielnego zastosowania bez użycia wody.

Planując odświeżenie dywanu i zastanawiając się czym uprać dywan, warto rozważyć wady i zalety każdego ze środków oraz zestawić koszty i efekty z praniem dywanu Karcherem lub skorzystaniem z firmy wykonującej pranie u Klienta czy oddaniem dywanu do pralni.

Proszek do prania dywanów

Vanish Clean & Fresh proszek do prania dywanów (Reckitt Benckiser)

Wielkość opakowania: 650 gram (wystarcza na około 10m2 powierzchni)

Cena: 20-25 PLN


Jak czyścić dywan proszkiem?

Oferta dla klientów indywidualnych ogranicza się wyłącznie do proszku Vanish. Pozostałe proszki, które możecie znaleźć w sklepach internetowych to środki do profesjonalnego prania dywanów, które mogą być stosowane wyłącznie do czyszczenia za pomocą specjalistycznych odkurzaczy piorących.

Czyszczenie wykładziny zaczynamy od rozprowadzenia proszku po powierzchni dywanu (potrząsając opakowaniem) bez dodawania wody. Następnie przy użyciu miękkiej szczotki należy wetrzeć go w wykładzinę. Po odczekaniu około 20 minut, aż proszek wyschnie, należy dokładnie odkurzyć dywan usuwając proszek i zabrudzenia.

Czyszczenie dywanów proszkiem
Pianka do prania dywanów i tapicerki

Pianka do prania dywanów i tapicerki

Prestone pianka do czyszczenia dywanów i tapicerki

Vanish Clean&Fresh pianka do czyszczenia dywanów i tapicerki (Reckitt Benckiser)

Dywanlux pianka do czyszczenia dywanów (LAKMA Strefa)

Sil Sapur Teppich & Polster Schaum

Emsal TUBA Pianka do dywanów i wykładzin (Werner & Mertz)

Wielkość opakowania: 500-600 ml

Cena: 8-20 PLN


Jak czyścić dywan lub tapicerkę za pomocą pianki?

Pianki do prania dywanów i tapicerki to środki przeznaczone do czyszczenia domowego. Przed użyciem pianki należy wstrząsnąć pojemnikiem. Trzymając puszkę skierowaną do dołu, całkowicie wcisnąć zawór i rozpylić pianę równomiernie po dywanie z odległości ok 50 cm. Rozprowadzić za pomocą szmatki lub szczotki po całym dywanie wykonując koliste ruchy. Pozwolić piance działać przez ok 1-2 godziny do całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie dokładnie odkurzyć dywan. W przypadku silnych zabrudzeń czynność powtórzyć. Większe powierzchnie należy czyścić etapami.

Szampon do prania dywanów i tapicerki

VANISH Gold Carpet Care Szampon do dywanów (Reckitt Benckiser)

Wezyr szampon do prania dywanów (Libella)

Dywanlux płyn do czyszczenia dywanów (LAKMA Strefa)

Wielkość opakowania: 450-500 ml

Cena: 8-20 PLN


Jak czyścić dywanu lub tapicerkę używając szamponu?

Kupując szampon do prania dywanów zwróć uwagę na jego rodzaj, bowiem dostępne są różne typy szamponów do prania dywanów. W drogeriach i sklepach internetowych możecie trafić na szampony do prania mechanicznego, szampony do prania metodą szamponowania oraz szampony do prania odkurzaczem piorącym. Do samodzielnego prania dywanu w warunkach domowych powinniśmy wybierać szampony przeznaczone do prania mechanicznego (czyszczenie metodą szamponowania lub pranie odkurzaczem piorącym wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń).

Stosując szampon do prania dywanu należy przygotować roztwór, mieszając produkt z wodą w stosunku od 1:5 do 1:30 (zgodnie z instrukcją producenta oraz w zależności od stopnia zabrudzenia powierzchni). Następnie intensywnie mieszaj roztwór do momentu powstania piany. W kolejnym kroku nałóż pianę na czyszczoną powierzchnię i wyszoruj ją gąbką lub szczotką. Uważaj, by nie przemoczyć powierzchni. Po zakończonym praniu pozostaw wykładzinę do wyschnięcia i odkurzyć ją dokładnie.

Szampony i inne środki do prania dywanów

Jak działają środki do prania dywanów?

Większość środków do domowego prania dywanu wykorzystuje metodę krystalizacji. Piana (lub suchy detergent) wnika we włókna dywanu i rozpuszcza zabrudzenia. Odseparowany od włókna wykładziny brud zostaje „uwięziony" w kryształkach szamponu lub pianki, które tworzą się na etapie wysychania wykładziny. Kryształki i zabrudzenia są usuwane z powierzchni dywanu podczas odkurzania, które należy wykonać niezwłocznie po wyschnięciu.

Skuteczność takiego czyszczenia dywanu jest dyskusyjna. Bardzo często rozpuszczone zabrudzenia wnikają w głąb dywanu, a podczas odkurzania część detergentu pozostaje we włóknach wykładziny. Choć dywan z pozoru wydaje się czysty (znikają plamy i widoczne powierzchniowe zabrudzenia), większość zabrudzeń pozostaje w jego wnętrzu, a niewypłukane osady środka chemicznego mogą działać drażniąco na skórę domowników (szczególnie małych dzieci) oraz powodować ponowne przyśpieszone brudzenie się dywanu.

Część środków do prania dywanów zawiera dodatkowo rozjaśniacze optyczne, które poprzez odpowiednie odbijanie światła sprawiają iż dywan wydaje się jaśniejszy niż jest w rzeczywistości – markując w ten sposób efekty czyszczenia.

Dywan czerwony

Skład środków do prania dywanów

Zanim podejmiesz decyzję czym prać dywan lub tapicerkę i wybierzesz konkretny produkt warto zapoznać się ze składem podanym na etykiecie.

Pamiętaj, że substancje chemiczne zawarte w środkach do prania dywanów i tapicerki mogą działać drażniąco na domowników, zwłaszcza małe dzieci oraz osoby uczulone na detergenty i środki czyszczące. Dodatkowo niektóre substancje nie mogą być stosowane na delikatnych włóknach lub tkaninach. Z tego względu, szukając odpowiedzi na pytanie, czym wyprać dywan, warto zapoznać się z etykietą produktu oraz przeanalizować jego skład.

Często znajdziemy tam informację i zastrzeżenia dotyczące możliwości zastosowania środka do czyszczenia dywanów lub tapicerek wykonanych z włókien naturalnych. Niezależnie od tego jakiego środka użyjemy do czyszczenia dywanu, przed rozpoczęciem prania całej powierzchni należy wykonać test na niewidocznym, małym fragmencie powierzchni, by upewnić się, że nie spowodujemy odbarwienia włókien.


Środki powierzchniowo czynne (anionowe, niejonowe)

Są podstawowym składnikiem każdego proszku do prania. Obniżają napięcie powierzchniowe i ułatwiają oddzielenie się brudu od tkaniny. W składzie środków do prania dywanów najczęściej znajdziemy Laurylosiarczan sodu (SDS, SLS) – organiczny związek chemiczny - sól sodowa kwasu dodecylosiarkowego. Jest surfaktantem anionowym i stosuje się go jako detergent. Podobnie jak inne detergenty (np. fluorosufrykanty) u niektórych osób może wywoływać atopowe zapalenie skóry i inne stany zapalne skóry. Środki powierzchniowo czynne są też jednym z podstawowych źródeł zanieczyszczeń gruntów i wód w naszym kraju.


Związki wybielające na bazie tlenu
Związki, które w wysokiej temperaturze uwalniają aktywny tlen rozjaśniający barwniki stanowiące plamy. W środkach do prania dywanów występuje najczęściej nadtlenek wodoru (woda utleniona). Do tej grupy zaliczyć można naborany i nadwęglany. Wybielacze tlenowe w określonych stężeniach są bezpieczne dla domowników, jednak mogą powodować odbarwienia tkanin lub włókien dywanu, w szczególności delikatnych włókien naturalnych (np. dywanów wełnianych).

Rozjaśniacze optyczne, wybielacze optyczne

Fluoryzujące, bezbarwne związki organiczne, pochłaniające promieniowanie w zakresie bliskiego nadfioletu i emitujące promieniowanie w niebieskim zakresie widma widzialnego (fluorescencja). Jako rozjaśniacze optyczne najczęściej stosuje się pochodne stilbenu, kumaryny, oksazolu. Dodawane w małych ilościach do substancji białych wywołują wrażenie jaskrawej bieli, a do substancji barwnych — żywości barwy. Tak jak wspominaliśmy już wcześniej sztucznie poprawiają wizualne efekty czyszczenia dywanu.


Węglowodory alifatyczne
Działają jako rozpuszczalniki ogólnego zastosowania (zarówno w środkach do prania jak i jako rozpuszczalniki do farb i lakierów).


Kompozycje zapachowe

Środki do domowego prania dywanów i tapicerki zawierają substancje maskujące nieprzyjemne zapachy (w przeciwieństwie do środków profesjonalnych, które mają właściwości ich neutralizacji – rozkładu cząstek powodujących nieprzyjemny zapach). Kompozycje zapachowe odpowiadają za przyjemny zapach po wykonaniu czyszczenia. Zazwyczaj nie mają nic wspólnego z naturalnością - powstają na bazie ropy naftowej i innych środków chemicznych (np. benzenu). Przykłady składników zapachowych, które możemy znaleźć w środkach do prania dywanów to Limonen, Hexyl Cimmamal, czy Citral.


Polikarboksylany

Związki chemiczne będące pochodnymi ropy naftowej. Ich obecność w środkach do prania dywanów ma na celu zmiękczenie wody i zapobiegają powstawaniu osadu po praniu.


Fosforany

Podobnie jak polikarboksylany zmiękczają wodę i zapobiegają powstawaniu osadu. Są one jednym z głównych chemikaliów zanieczyszczających wody na naszej planecie - odpowiadają m.in. za rozprzestrzenianie się glonów i sinic.


Enzymy

Stosowane częściej w specjalistycznych preparatach do prania dywanów i tapicerki niż środkach do zastosowań domowych. Rozkładają trudne do usunięcia plamy i pomagają im rozpuszczać się w wodzie. Są skuteczne w niewielkich stężeniach i w niskiej temperaturze, a dodatkowo – ulegają w całości biodegradacji.

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem