Jak radzić sobie z alergią na roztocza?

Jak ograniczyć objawy alergii na roztocza? Podstawowe zasady i proste wskazówki, które pomogą ograniczyć liczebność roztoczy i nasilenie objawów alergii.


start   usługi   ceny  

Jak samodzielnie radzić sobie z alergią na roztocza?

Alergia na roztocza kurzu domowego jest dość częsta i powoduje reakcje takie jak astma, egzema czy wysypka. Przy silnej alergii na roztocza konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego lub immunoterapii. Jednak w każdym przypadku zmniejszenie ekspozycji osoby uczulonej na działanie substancji drażniących to podstawowy sposób ograniczania dokuczliwości i objawów alergiiie.

Niniejszy artykuł powstał na podstawie broszury opublikowanej przez British Society of Allergy and Clinical Immunology (zobacz oryginał w wersji angielskiej). Prezentujemy w nim proste sposoby zapobiegania nasileniu objawów alergii na roztocza. Stosując się do przedstawionych zaleceń i wskazówek ograniczysz populację roztoczy w najbliższym otoczeniu osoby uczulonej.

Artykuł ma charakter przeglądowy i jest szczególnie polecany osobom, poszukujących wskazówek jak poradzić sobie z objawami alergii na roztocza kurzu domowego. Każde z przedstawionych poniżej zagadnień zostało rozwinięte w innych artykułach dostępnych na naszej stronie:

Preparaty i spray'e na roztocza (Allergoff, Mioactive, Pip AllergyFree) - przewodnik dla alergików

W jakiej temperaturze giną roztocza - sposoby na eliminację roztoczy za pomocą wysokiej lub niskiej temperatury

Specjalistyczne czyszczenie sypialni dla alergików - trzepanie i dezynfekcja materacy i pościeli

Dywany dla alergików - jakie wybrać i jak czyścić?

roztocza kurzu domowego

Alergia na odchody roztoczy kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego to małe, niewidoczne gołym okiem pajęczaki. Ich naturalnym środowiskiem są mieszkania, zaś pożywieniem obumarłe komórki naskórka złuszczającego się z ludzkiego ciała. Roztocza występują najczęściej w wilgotnym, ciepłych miejscach, w których znajduje się kurz oraz martwy naskórek. Najczęściej kolonizują przedmioty takie jak poduszki, materace, dywany, meble tapicerowane, maskotki a nawet ubrania.

Dla większości z nas roztocza są nieszkodliwe, lecz u części osób mogą wywoływać reakcję alergiczną. Dochodzi do niej w wyniku wdychania substancji uczulających (alergenów), które są zawarte w odchodach roztoczy (tak więc, by zachować precyzję należy mówić o alergii na odchody roztoczy kurzu domowego). Odchody roztoczy są tak małe, że stają się lotne (unoszą się w powietrzu) i mogą być wdychane przez ludzi. Należy pamiętać, że w środowisku domowym mogą występować także inne alergeny mogące wywoływać reakcję uczuleniową takie jak pleśń, sierść zwierząt oraz ziarna drzew i traw.

W opinii alergologów uczulenie roztocza jest jedną z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych alergii wziewnych. W przyciwieńswie do uczulenia na pyłki roślin, alergia na roztocza dokucza domownikom praktycznie przez cały rok, a eliminacji ekspozycji na substancje uczulające jest wyraźnie trudniejsza niż w przypadki alergii odzwierzęcych.

Domowe sposoby radzenia sobie z alergią na roztocza

Leki przeciwhistaminowe mogą ograniczać objawy alergii na roztocza (astmy, egzemy czy wysypki o podłożu alergicznym) lecz nie usuwają przyczyny (jaką jest nadaktywność układu immunologicznego osoby uczulonej, który identyfikuje neutralne dla zdrowia substancje jako zagrożenie dla organizmu i uruchamia reakcję obronną). Zmniejszenie liczebności roztoczy znajdujących się w otoczeniu osób uczulonych jest jednym z podstawowych sposobów na ograniczenie objawów alergii i redukcję ilości przyjmowanych farmaceutyków.

Jeżeli ktoś z domowników ma zdiagnozowaną (na podstawie testów skórnych lub badań krwi) alergię na roztocza oraz występują u niego objawy alergii, możesz skorzystać z przedstawionych poniżej porad, które mają na celu eliminację roztoczy z Twego domu. Najlepsze rezultaty zapewnia wdrożenie opisanych działań w całym mieszkaniu. Jeżeli z jakichkolwiek względów jest to niemożliwe lub niepraktyczne, skoncentruj się na pomieszczeniach gdzie osoba uczulona spędza najwięcej czasu (np. sypialnia lub salon).

Proponowane działania ułożyliśmy w kolejności od najłatwiejszych i najtańszych we wdrożeniu. Pamiętaj jednak, że ograniczenie liczebności roztoczy nie musi automatycznie prowadzić do złagodzenia objawów alergii na roztocza. Liczba i zakres działań niezbędnych do osiągnięcia pożądanych rezultatów może się różnić w zależności od stopnia uczulenia i warunków panujących w mieszkaniu. Dodatkowo, efekty działań mogą zostać zauważone nawet dwa miesiące po ich wprowadzeniu…

Kanapa i dywan

Krok 1. Kontroluj wilgotność

Optymalnym środowiskiem dla roztoczy kurzu domowego są ciepłe, wilgotne siedliska ludzkie. Obniżenie wilgotności względnej w pomieszczeniach pogarsza warunki bytowe roztoczy i przekłada się na zmniejszenie ich liczebności. Podstawowe sposoby ograniczania wilgotności w walce z roztoczami kurzu domowego to:

1. Otwieraj okna i szyby wentylacyjne w kuchni i łazience podczas i bezpośrednio po gotowaniu, praniu i kąpieli. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wilgoci w pozostałej części mieszkania, zamykaj drzwi do tych pomieszczeń

2. Unikaj suszenia ubrań wewnątrz mieszkania, zwłaszcza w sypialni i pokojach dziennych. Jeżeli nie masz innej możliwości otwórz okna i zamknij drzwi w pokoju, w którym suszą się ubrania.

3. Wietrz (trzep) pościel podczas ścielenia łóżek.

4. Regularnie wietrz sypialnię.

5. Zmniejsz temperaturę powietrza w sezonie grzewczym (przykręć kaloryfery), zwłaszcza w sypialni.

Kurz na dywanie

Krok 2. Zapobiegaj gromadzeniu się kurzu

Niedopuszczenie do gromadzenia się kurzu to podstawowy sposób radzenia sobie z alergią na roztocza. By nie dopuścić do gromadzenia się kurzu:

1. Ogranicz liczbę przedmiotów, na których może się zbierać kurz, w szczególności jeżeli ich regularne czyszczenie jest trudne (np. przechowywanie książek w zamkniętych regałach, likwidacja tzw. „kurzuzbiorów” – statuetek, ornamentów, suszonych roślin, etc).

2. Regularnie czyść za pomocą wilgotnej ściereczki powierzchnie i przedmioty na których może gromadzić się kurz. Czyszczenie „na sucho” nie zbiera całego kurzu, którego drobiny unoszą się w powietrzu (co może wzmagać reakcję alergiczną) i osiadają z powrotem na czyszczonych powierzchniach.

3. Regularnie ścieraj żaluzje i rolety używając wilgotnej ściereczki.

4. Odkurzaj meble tapicerowane i zasłonki z taką samą częstotliwością jak dywany i podłogi. Regularnie wymieniaj worki i filtry w odkurzaczu.

5. Odkurzaj materace w sypialni nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

6. Zabawki pluszowe mogą również gromadzić znaczne ilości kurzu. Staraj się ograniczyć liczbę tego rodzaju przedmiotów w otoczeniu osoby uczulonej (w szczególności w trakcie snu). Mniej więcej raz w miesiąc wkładaj pluszaki do zamrażarki na około 6 godzin.

Dzieci na łóżku

Krok 3. Pierz w wysokich temperaturach

Pranie tkanin w temperaturze co najmniej 60° C skutecznie zabija roztocza kurzu domowego. Jeżeli ktoś z domowników cierpi na alergię na roztocza:

1. Używaj pościeli i prześcieradeł, które mogą być prawne w temperaturze 60°C i pierz je co mniej więcej raz na dwa tygodnie.

2. Wymień zasłony na takie, które również mogą być prane w wysokiej temperaturze i również pierz je regularnie w ten sposób.

Pościel na balkonie

Krok 4. Używaj pokrowców na pościel i materace

Roztocza kurzu domowego bardzo często kolonizują materace i poduszki, gdzie mają pod dostatkiem pożywienia (naskórka łuszczącego się w trakcie naszego snu). By ograniczyć liczebność roztoczy w sypialni osoby z alergią na roztocza:

1. Wymieniaj poduszki mniej więcej raz na 6 miesięcy (o ile nie używasz specjalnych pokryć, patrz poniżej).

2. Zastąp koce kołdrami wykonanymi z materiałów syntetycznych.

3. Powlecz materace i poduszki w sypialni alergika specjalnymi pokrowcami z membraną zapobiegającą przedostawaniu się naskórka i wilgoci do wnętrza. Dokładnie czyść pokrowce przy każdorazowej wymianie pościeli.

Dywan

Krok 5. Dbaj o czystość dywanów

Dywany mogą gromadzić duże ilości roztoczy kurzu domowego. Wymiana dywanów tylko po to by ulżyć alergii na roztocza może być kosztowna. W przypadku, gdy planujesz to zrobić uwzględnij poniższe przesłanki, dzięki którym ograniczysz liczebność roztoczy:

1. Zastąp dywany powierzchniami twardymi (linoleum, drewno). Upewnij się, że nowe powierzchnie nie mają szpar i zagłębień, w których może gromadzić się kurz.

2. Wybieraj dywany z krótkim włosem wykonane z włókien syntetycznych. Gromadzą one mniej kurzu i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości w porównaniu z dywanami z długim włosiem i wykonanych włókien naturalnych (np. wełnianych).

3. Wybieraj wykładziny, które mogą być prane w wysokiej temperaturze 60°C i pierz je regularnie (podobnie jak pościel).

Zobacz więcej informacji na temat dywanów dla alergików.

Odkurzacz Kirby

Krok 6. Wybierz odkurzacz odpowiedni dla alergika

Odkurzacze dostępne na rynku różnią się istotnie co do skuteczności w zakresie usuwania kurzu z czyszczonych powierzchni. Istnieją badania naukowe potwierdzające, iż odkurzacze o konstrukcji pionowej zapewniają wyraźnie lepsze efekty czyszczenia.

1. Rozważ zakup wysokowydajnego, specjalistycznego odkurzacza posiadającego certyfikację antyalergiczną i używaj go regularnie.

2. Wybieraj modele wyposażone w turboszczotkę – końcówkę pozwalającą na penetrację powierzchni za pomocą strumienia powietrza, który pozwala usuwać kurz zalegający w głębokich partiach tkaniny.

3. Wybieraj modele wyposażone w filtry antyalergiczne (np. HEPA+, filtry wodne), które skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia odsysane w trakcie odkurzania.

Kanapa w paski

Krok 7. Zmień meble tapicerowane na skórzane

Osoby ze zdiagnozowaną alergią na roztocza mogą rozważyć zastąpienie obić materiałowych płótnem, skórą lub materiałem skóropodobnym. Stosowanie materiałów, które są łatwe w czyszczeniu i nie gromadzą kurzu zminiejsza ryzyko kolonizacji mebli salonowych przez roztocza. Oczywiście wymiana mebli nie jest najpilniejszą potrzebą po zdiagnozowaniu alergii na roztocza, natomiast jeżeli planujesz wymianę, warto wziąć tę wskazówkę pod rozwagę.

Preparaty na roztocza

Inne możliwe działania

Na rynku dostępna jest cała gama różnych produktów przeznaczonych dla osób uczulonych na roztocza, jak choćby jak filtry, jonizatory, osuszacze powietrza, wentylatory mechaniczne. Mogą one pomagać w ograniczeniu objawów alergii, lecz ich efektywność nie została na chwilę obecną w pełni przetestowana i udowodniona.

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem